internet Dolandiriciligi

İnternet Alışverişinde Dolandırılmamak İçin Neler Yapmak Gerekir!

Facebook, İnstagram gibi sosyal medyalarda da artık satış yapılmaktadır. Ama dikkatli olmanız gereken bir çok etken var sonrasında üzülmemek için, bunları aşağıda madde madde sıralayacağım.

* Sayfanın iletişim bölümü varmı?

* İletişim bölümünde yazan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek.

* Sayfanın resmi web sitesi mevcut mu orada yazan adrese bakmayın linke tıklayıp sayfanın açılıp açılmadığını kontrol edin.

* Sayfanın veya sitenin adını google 'da ....... şikayet olarak aratın veya sikayetvar.com'a girip ismini aratarak daha önce başka kişiler alışveriş yapan şikayet oluşturan var mı onları kontrol edin.

* Satıcının sizinle olan iletişimine dikkat edin.

* Sayfanın takipçi sayısına bakın ama 100.000 takipçisi olan sayfada bir resim atıldığında 2 veya 3 kişi beğenmez en az 100 beğeni olur o yuzden gönderileri kaç kişi beğenmiş onları kontrol edin.

Web sitelerinin satın alma ve çıkış süreçlerinde sayfanın URL’sinin "https" ile başlayıp başlamadığına dikkat edin. Oradaki o tek 's' güvenlik demektir. Bir web sitesinin güvenli bölümünde olduğunuzda, tarayıcınızda ya da adres çubuğunda ve sağ alt köşede asma kilit ikonu görürsünüz.

Devamlı aynı şifreleri kullanmayın. Hatta sadece online alışverişler için ayrı bir e-mail adresi ve farklı bir şifre kullanın, aslında alışveriş yaparken sanal kart kullanmak en güzel çözümler arasında hem limitini kendiniz koydugunuz için hiçbir şekilde problem yaşamazsınız.

Çok az para ile çok para kazanmayı vaad eden hiçbir yere inanmayın, şöyle ki gerçekten öyle bir formül olsa kendileri yapıp kısa yoldan dünyanın sayılı zenginlerinden olurlar.